Zielona pracownia

Projekt edukacji ekologicznej – „Zielona Pracownia” 2009/2010

Naszym zamiarem jest zmiana przyszkolnego terenu – stanowiącego do niedawna parking miejski- w ogród edukacyjny. Zielona pracownia będzie miejscem bezpiecznym, estetycznym, ciekawym. W tej żywej pracowni uczniowie będą prowadzić ciekawe badania, obserwacje, eksperymenty, ale przede wszystkim będą mieć zapewniony kontakt z żywą przyrodą , którego nie zastąpi nawet najlepiej wyposażona pracownia przyrodnicza.

Zielona enklawa poprawi wygląd otoczenia szkoły, częściowo ochroni nas przed zanieczyszczeniami i hałasem, da okazję do obserwacji roślin, owadów, ptaków oraz uwrażliwi na piękno i różnorodność przyrody.

Chcemy, by dla naszych uczniów, ogród szkolny stał się początkiem własnych poszukiwań i fascynacji przyrodniczych.

Wierzymy, że dzięki wsparciu finansowemu z Programu Szkoły dla Ekorozwoju oraz Programu Moje Silne Drzewo uda nam się założyć nasz wymarzony ogród.

We wrześniu odbyło się spotkanie organizacyjne z wszystkimi partnerami projektu. Są nimi: Towarzystwo Miłośników Ogrodnictwa z Cieszyna, Miejski Zarząd Dróg – Dział Zieleni, Stowarzyszenie Serfenta, Firma „Aldo”, Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, OHP z Wisły, „Stolpast” – firma stolarska Wiesława Pasternego,

Staramy się stale promować nasze przedsięwzięcie. W związku z tym ukazały się informacje w prasie lokalnej i na lokalnym portalu internetowym, umieściliśmy baner na ogrodzeniu szkoły a także informacje na stronach internetowych partnerów, wydrukowano i rozwieszono plakaty z zaproszeniem na spotkania z ciekawymi ludźmi.

Założenie ogrodu zostało podzielone na etapy. W pierwszym etapie – jesień 2009 przygotowany został teren ogrodu. Wytyczono miejsca pod posadzenie drzew i krzewów a także alejkę spacerową i miejsce na trawnik. Za pomocą koparki usunięto gruz i żwir a w te miejsca nasypano ziemi. Zakupiono komplet narzędzi ogrodniczych.

 Przed nami zakup oraz posadzenie drzew i krzewów. Czekamy tylko na sprzyjającą pogodę.

2 grudnia odbyło się spotkanie z Panem Wiktorem Natuskim – leśnikiem z Nadleśnictwa Ustroń.

30.06. odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu, na które zaproszono partnerów, uczniów, nauczycieli, oraz lokalne media.

Projekt ma swojego bloga! Zapraszamy : www.mojesilnedrzewo.onet.pl/site/blog/zielona-pracownia