Wiem, rozumiem, działam

Alternatywna Szkoła Podstawowa przystąpiła do realizacji projektu edukacji ekologicznej „Wiem Rozumiem Działam”. Projekt finansowany był przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Szkoły Dla Ekorozwoju realizowanego przez Fundację Partnerstwo Dla Środowiska. 

Projekt „Wiem Rozumiem Działam” realizowany był podczas zajęć dydaktycznych, koła przyrodniczo – ekologicznego, koła plastycznego oraz ceramicznego, koła informatycznego, a także poprzez organizację Tygodni  Ekologicznych.

Tygodnie Ekologiczne poświęcone były w całości jednemu tematowi, wypełnione propozycjami (konferencje, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy filmów, imprezy integracyjne, przedstawienia teatralne)  dla uczniów, nauczycieli, rodziców, oraz społeczności lokalnej. Zorganizowane zostały cztery takie tygodnie pt: Energia, Woda, Recykling, Las i Ogród.

Tydzień Ekologiczny: Energia, trwał od 14 – 18 marca 2011 r.

Dla społeczności szkolnej oraz lokalnej zaplanowaliśmy w szczególności:

Dwie wystawy   – „Od łuczywa do żarówki typu LED” 

                           – „Mój energooszczędny dom” 

Warsztaty muzyczne – „Energetyczne pląsy”

Pokaz filmu dla rodziców „Pełna energii – wewnętrzny obieg szczęścia” – po projekcji zaprosiliśmy do dyskusji

Warsztaty ceramiczne – wykonanie świecznika lub kaganka

Konferencję podsumowującą, przygotowaną i prowadzoną  przez uczniów Szkoły Alternatywnej

Przedstawienie kukiełkowe „Milla i lampa naftowa”

Warsztaty „Skąd się bierze prąd”

Konferencję dla nauczycieli – o roli edukacji ekologicznej

 W dniu 11 marca odbyła się wycieczka edukacyjna do Krakowa inaugurująca projekt edukacji ekologicznej „Wiem Rozumiem Działam”. Projekt finansowany jest przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Szkoły Dla Ekorozwoju realizowanego przez Fundację Partnerstwo Dla Środowiska. 

Uczestnikami wycieczki byli wszyscy uczniowie Alternatywnej Szkoły od pierwszaka po ucznia klasy szóstej.

Uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych na Uniwersytecie Jagielońskim. Uczniowie z klas 1 i 2 badali zmysły i poszukiwali swojego środka ciężkości.

Uczniowie z klasy 3 i 4 uczestniczyli warsztatach pt: „Wszędobylskie elektrony”. Dowiedzieli się co to są protony i neutrony oraz dlaczego żarówka świeci. Badali także substancje, które przewodzą prąd, które są przewodnikami a które izolatorami.

Natomiast uczniowie z klasy 5 i 6 wzięli udział w warsztatach pt: „Szkiełko i oko, czyli optyka wokół nas.” Dowiedzieli się w jaki sposób oko ludzkie widzi barwy i skonstruowali własny spektroskop.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych oraz zwiedzaliśmy muzeum. Uczniowie z klas młodszych poznawali układ słoneczny a starsi budowali baterię Volty.

Wszystkim uczniom przypadła do gustu wystawa interaktywna „Wokół koła”. Każdy uczeń mógł samodzielnie przeprowadzić proste doświadczenia bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Wycieczka była rewelacyjnym pomysłem na edukację.

wiem rozumiem działamwiem rozumiem