Nakręceni na czytanie

zakreceninaczytaniu

Nakręceni na czytanie  to projekt partnerski Alternatywnej Szkoły Podstawowej i Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, w ramach konkursu OperatorKultury.pl w programie Bardzo Młoda Kultura Naradowego Centrum Kultury i Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Projekt realizowały: Paulina Paleczna-Brzuska, Dorota Kiełkowska (ASP) i Beata Parchańska (BM)

To multidyscyplinarny projekt oparty na warsztatach, łączących sztukę filmową, dźwiękową, plastyczną i sztuki wizualne z wykorzystaniem TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych) w oparciu o literaturę dla dzieci i przez nich stworzoną. Wykorzystane zostały teksty napisane przez cieszyńskich gimnazjalistów na konkurs literacki “Zdrowie po cieszyńsku”. Uczestnicy warsztatów zilustrowali je plakatami, stworzyli filmy animowane oraz nagrali audiobooki. Powstałe utwory zostały przekazane do cieszyńskich szkół i przedszkoli oraz są zaprezentowane w przestrzeni publicznej (słupy inf., autobusy, instytucje) w formie plakatów zawierającymi kody QR jako odnośnikami do utworów. Jako podsumowanie projektu zorganzowaliśmy konferencję dla pedagogów, animatorów kultury, bibliotekarzy i przedstawicieli cieszyńskich instytucji publicznych podejmującą temat wspólnego działania w kulturze i edukacji.

Celem ogólny projektu jest promowanie literatury regionalnej, prozdrowotnej oraz podniesienie kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży za pomocą innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W naszym projekcie pokazujemy, że narzędzia technologiczne to nie tylko konsola do gier, ale też twórcze i atrakcyjne działania. Pomysł wynika z chęci dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z dziećmi i nauczycielami.

Filmy:

Audiobooki:

Blog projektu tutaj 

operator1