Książki do bibliotek szkolnych

ksiazki-do-bibliotek-szkolnych

Udzielono nam wsparcie finansowe na zakup książek do bibliotek szkolnych lub bibliotek pedagogicznych w ramach programu wieloletniego – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”Priorytet 3

Biblioteka posiada ponad 200 pozycji książkowych. Głównie są to lektury, słowniki, encyklopedie, albumy. Książki są w pomieszczeniu ogólnodostępnym, w sąsiedztwie świetlicy szkolnej. Uczniowie w każdej chwili mogą z nich  korzystać.  Muszą jedynie zaznaczyć zakładką miejsce wypożyczonej książki, a po przeczytaniu odłożyć na miejsce. Kąciki biblioteczne  znajdują się również na każdym piętrze szkoły.
Ich zawartość dostosowana jest wiekowo i tematycznie do poszczególnych klas.

Naszym głównym celem jest uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki szkolnej, przez zakup nowości wydawniczych.

Na rynku pojawia się wiele nowości, o które pytają uczniowie. Posiadanie ich w szkolnych zbiorach przyczyni się do wzmocnienia zainteresowań i aktywności czytelniczej. Nowości wydawnicze, przystające do dzisiejszej rzeczywistości, są bliższe młodemu czytelnikowi, przez co chętniej sięga po takie pozycje. Przed zakupem książek, zasięgniemy opinii wśród naszych uczniów. Przeprowadzimy sondę/ ankietę na temat najpopularniejszych tytułów. Ankieta pokaże nam preferencje czytelnicze naszych uczniów, które uwzględnimy podczas zakupów.

Czy warto inwestować w propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży? Oczywiście, że tak. Niech puentą będzie wypowiedź  uczennicy klasy czwartej ASP
,, Mam na imię Zosia. Chodzę do czwartej klasy i mam prawie dziesięć lat. Moją pasją jest czytanie i gdy czytam, jestem w zupełnie innym świecie. Nawet jak ktoś mnie woła, to ja i tak nie słyszę. Jak będę dorosła, chcę zrobić cały pokój w półkach z książkami”.

Marzy nam się taka szkolna biblioteka.   

Działania w ramach projektu:
1. Bardzo aktywnie i owocnie współpracujemy z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ W CIESZYNIE;
– uczniowie regularnie uczestniczą w tematycznych lekcjach bibliotecznych -korzystają zarówno z tradycyjnych księgozbiorów, jak i nowoczesnej biblioteki.
– uczestniczą w konkursach i spotkaniach autorskich.
2. Projekt Nakręceni na czytanie, realizowany z Biblioteką Miejską w Cieszynie
3. 
Czytam sobie w bibliotece – udział w programie Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
4. Czytam wszędzie – wolnelektury.pl
5. Międzyszkolny Przegląd ,, Bawimy się słowami”
6. Udział w międzyszkolnych konkursach czytelniczych.
7. Akcja “Zabierz książkę na wakacje”
8. Targi książka z książkę

Udzielone wsparcie: 2 480,00 zł
Wkład własny: 620 zł
Ogólny budżet projektu: 3100 zł